środa, 26 sierpnia 2015

Ambulans operacyjny do katastrof masowych

Na początku lat 70-tych pojawił się w warszawskim Pogotowiu Ratunkowym niecodzienny "Ambulans" zbudowany na podwoziu ciężarówki Star. Ambulans, a właściwie zespół dwóch ambulansów, tworzyły mobilną salę operacyjną na wypadek katastrof masowych. Zabudowy obydwu pojazdów były wykonane najprawdopodobniej w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Jedna z ciężarówek pełniła rolę sali przedoperacyjnej, a druga sali operacyjnej. Mogły działać każda z osobna lub jako zestaw.
W trakcie pacy w zespole samochody były ustawiane tyłem do siebie i połączone specjalnym korytarzem (coś na kształt przejścia pomiędzy wagonami w pociągu). Chorych wnoszono do środka po specjalnych pomostach po bokach samochodów (nieużywane pomosty były przechowywane pod zabudową). Przygotowanie zespołu do pracy zajmowało około 10 minut. Dodatkowo jeden z samochodów ciągnął za sobą przyczepę z agregatem prądotwórczym do zasilania zestawu w trakcie pracy.
Na wyposażenie samochodów wchodziły między innymi urządzenia i instrumenty chirurgiczne, stół operacyjny, autoklaw i aparaty tlenowe. Pojazdy posiadały też zbiorniki na wodę (podgrzewaną elektrycznie) oraz nagrzewnice wnętrza.
Nie wiem niestety czy samochody te były kiedykolwiek użyte, ani też co się z nimi stało po wycofaniu ich z pogotowia. Dziś stanowią już tylko ciekawostkę historyczną...





Brak komentarzy: