sobota, 26 września 2015

N - Nysa 521S

Kilka nowych faktów dotyczących pierwszych karetek typu N w warszawskim Pogotowiu Ratunkowym. Pierwsze dwie karetki tego typu (Nysa 521S) pojawiły się w styczniu 1973 roku w centrali na Hożej. Były one wyposażone w inkubator, instalację ogrzewczą, klimatyzację i specjalna lampę do wyjaławiania wnętrza. Jako że przewożono nimi również małe dzieci, karetki wyposażone były też w nosze. Dodatkowo Nysy wyposażono w dodatkowe akumulatory dla zasilania zamontowanych w nich urządzeń oraz transformator umożliwiający podłączenie do zasilania "miejskiego". Kolejne dwie karetki tego typu otrzymał również (prawdopodobnie w tym samym roku) zespół neonatologiczny po praskiej stronie Warszawy.



Dr Luiza Halicka, kierowca W. Szelągowski.

Garaże

Garaże centrali pogotowia przy ulicy Hożej 56 zostały oddane do użytku w styczniu 1961 roku wraz z budynkiem "B" wybudowanym od strony ul. Poznańskiej 20/22. Budowa rozpoczęła się w 1958, a zakończyła pod koniec 1960 roku. Wybudowane w miejscu przedwojennych drewnianych garaży, mogły pomieścić 11 samochodów wielkości Warszawy, Fiata lub Nysy. Garaże wyposażone były instalacje elektryczną, ogrzewanie i elektrycznie otwierane bramy, co jak na owe czasy było sporym luksusem.
Z czasem bramy zostały zdemontowane, a i same garaże nie pełnią już swojej pierwotnej funkcji (z powodu swoich małych jak na współczesne standardy rozmiarów). Niedawno na oficjalnej stronie pogotowia został ogłoszony przetarg na ich całkowitą przebudowę.









czwartek, 24 września 2015

Kierowcy

Ci trzej Panowie zapatrzeni w telewizor to kierowcy pełniący dyżur w centrali pogotowia przy ul Hożej. Zdjęcie zostało wykonane w połowie lat 70-tych na parterze budynku B (wzdłuż ul. Poznańskiej), gdzie mieściły się dyżurki sanitariuszy i kierowców, lekarzy, a także nocny pokój wypoczynkowy dla kierowców i sanitariuszy (lekarski znajdował się na pierwszym piętrze).


środa, 23 września 2015

Zamieszki pod KDT

21 lipca 2009 roku. Zamieszki pod KDT czyli protest kupców w centrum Warszawy. Wydarzenia o których było głośno w całej Polsce i które przysporzyły sporo pracy pogotowiu.





Karetka pogotowia - 1932 rok

Karetka pogotowia sfotografowana na ówczesnych obrzeżach Warszawy w 1932 roku. Gdyby dziś zrobić zdjęcie w tym samym miejscu, pewnie okazało by się że jesteśmy bardzo blisko dzisiejszego centrum.


Warszawa 223

"Zamek widziany od strony Trasy W-Z - widoczny częściowo ukończona konstrukcja dachu i rusztowania. Na jezdni samochód Warszawa 223 kombi należący do Pogotowia Ratunkowego.
Data wydarzenia: 1973-12-14" (Źródło: NAC)"


Dzieje Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

Kilka dni temu dostałem prezent od MSPR Gdynia w postaci książki o historii Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Zwiera on mnóstwo ciekawych informacji z blisko 90-letniej historii tej instytucji. Co ciekawe wewnątrz można również znaleźć kilka zdań o naszym, warszawskim pogotowiu. Kolejna ciekawa lektura.
Może kiedyś doczekam się też powstania drugiej części książki o Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie (pierwsza część została napisana przez Hannę Bojczuk: http://www.buw.uw.edu.pl/ima…/nabytki/pazdziernik2011/05.jpg)


poniedziałek, 21 września 2015

Wypadek - Lata 80-te

Lata 80-te. Kolizja Mercedesa z Jelczem na jednej z warszawskich ulic. Pomocy udziela zespół Pogotowia Ratunkowego. (zdjęcia: M.B. Brzozowski)




niedziela, 20 września 2015

Oddział V - Praga Północ (ul. Skoczylasa 9)

Oddział V - Praga-Północ który mieścił się na ul. Skoczylasa 9.
Około 2005 roku (?) oddział został przeniesiony na ul. Brzeską.